Powered by PRO-Intra. Twoja droga Do Wolności
+48 602 595 244
pracownia@prointra.pl

Przyjęcie do wiadomości niektórych faktów, zrozumienie i zaakceptowanie rzeczywistości, obdartej z fałszywych przekonań jest ważne, ale i trudne. Akceptacja wymaga zauważenia trzech praw związanych z rzeczywistością oraz poczuciem wartości.

  • Złe samopoczucie jest związane z wydarzeniami i faktami, nie ma związku z tym, kim jestem. Nie świadczy o mnie, bo jest usprawiedliwione.
  • Określenie „Nie udało mi się dzisiaj (…)” nie jest równoznaczne z „Jestem nieudacznikiem”.
  • Nic złego, jeżeli oceniam swoje umiejętności, zachowania, ale nie wolno osądzać swojego rdzennego JA.
Metoda, która pomaga w zdobyciu umiejętności oddzielenia tego, co zewnętrzne, od poczucia wartości opiera się na zmianie określeń. Pisałem już o magii słów i perswazji.

Słowa: „Ponieważ nie udało mi się dostać na szkolenie, więc jestem do niczego” zmieniamy na określenie wg schematu: „Chociaż nie dostałem się na wymarzone szkolenie, to jednak / mimo wszystko ważny jest sam fakt, że zakwalifikowałem się na drugi etap selekcji”.

Schodząc na bliższy nam temat. Schemat, który jest mi bliski: „Ponieważ nie umiem nawiązywać relacji z ludźmi, jestem do niczego”. Zamieniam go na: „Chociaż miałem takie, a nie inne dzieciństwo, nie nauczyłem się ufać ludziom, to jednak nauczyło mnie to wrażliwości, która może mi pomóc zrozumieć druga osobę.”

Pomocna może okazać się poniższa tabela. 

Dzień Sytuacja Wykorzystane stwierdzenie (zmiana stwierdzenia) Skutek
12.07 "Ktoś” odniósł się do mnie agresywnie. „Chociaż (…) był wobec mnie agresywny, to jednak nie chodziło mu o mnie, jego złośc była przede mną." Inne podejście, spokój...


Wystarczyło zadać 
- "pytanie otwierające" (widzę, że jesteś zdenerwowany).
- "wypowiedź JA" (patrząc na Twoja agresję zastanawiam się, czy jestem jej powodem".
- identyfikacja (czy chcesz powiedzieć, że to ja jestem winie?).