Powered by PRO-Intra. Twoja droga Do Wolności
+48 602 595 244
pracownia@prointra.pl

W przypadku osób współuzależnionych z pojęciem granic nieodłącznie wiąże się ich elastyczność. W relacji z osobą uzależnioną od alkoholu można zauważyć okresy picia i tzw. miodowego miesiąca. W zachowaniu osoby współuzależnionej może wystąpić trudność w zaakceptowaniu swojej bezsilności wobec uzależnionego partnera. Powoduje to sytuację podobną do przypływu, kiedy nadzieje przypływają razem z falą miodowego miesiąca zalewając granice, a następnie odpływają razem z okresem trzeźwości.

Każda fala – szczególnie przy regularnych przypływach i odpływach – w pewien sposób reguluje brzeg. Niejednokrotnie zdarza się też, że ten brzeg podmywa, brutalnie powiększając swoje terytoria. Jest o to tym łatwiej, że granice budowane są w piasku, zależne w pewien sposób od poczucia własnej wartości i przekonań, sprzyjających współuzależnieniu.

Do najważniejszych przekonań związanych ze współuzależnieniem zaliczyć można między innymi:

- przekonanie o mniejszej atrakcyjności,

- przeświadczenie, że są skazane na związek z alkoholikiem.

- wizja „życia we dwoje”, nawet mimo ponoszonych przez nie kosztów,

- poczucie wartości jest uzależnione od posiadania partnera.

Odnaleźć takie przekonania nie jest łatwo, czasem sama osoba współuzależniona również nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Proponuję ćwiczenie, które może być pierwszym krokiem uświadomienia sobie tych przekonań, które jednocześnie identyfikuje to, co nazywam zjawiskiem elastyczności granic.

Ćwiczenie

1. Przyjrzyj się, jakie myśli pojawiają się w Tobie w chwilach, gdy przesuwasz swoje granice, pozwalając na więcej, niż najpierw planowałaś / planowałeś. Myśli te mają najczęściej charakter twierdzenia, zawierają słowa typu: „powinnam”, „należy”, „trzeba”, lub też   mogą być pytaniami. Nie jest to jednak reguła. Myśli tego typu mogą wyglądać np. tak: „Może jeszcze warto...?”

-  Może jeszcze warto?

-  Nie mogę go teraz zostawić. Nie da sobie beze mnie rady.

-  _____________________________________

-  _____________________________________

2. Za każdym razem, kiedy pojawi się dana myśl,  zaznacz to wraz z określeniem, której granicy to dotyczy.
3. Po kilku dniach wypełniania Tabeli przyjrzyj się, które myśli „poszerzające” Twoje granice występują najczęściej. Z dużym prawdopodobieństwem są to przekonania, które pozwalając na przekraczanie Twoich granic w konsekwencji stają się przyczynami objawów, o których mowa w ćwiczeniu zatytułowanym „Barometr naruszania granic”.

Refleksja

Wykonując to ćwiczenie po pewnym czasie granice, których być może nie dostrzegasz staną się dla Ciebie widoczne, nauczysz się je rozpoznawać już po objawach, a także utrwalisz je, określając, na ile i z których możesz zrezygnować w bezpieczny dla Ciebie sposób. Zauważysz również, co Tobą kieruje, kiedy zgadzasz się na to, by po raz kolejny Twój partner je przekroczył. W powiązaniu z artykułem i ćwiczeniem barometru granic możesz również zauważyć, czy występuje jakaś cykliczność i jakie ponosisz koszty przypływów i odpływów. 
Możliwe, że zauważysz, że określone myśli powodują przesunięcie jednej, lub kilku określonych granic. Jednak potem być może występuje stopniowe ich naruszanie, co z kolei prowadzi do natrętnych myśli, nasilenia objawów i w konsekwencji – kolejnego kryzysu.

Zobacz też Barometr Twoich granic (FILM)