Powered by PRO-Intra. Twoja droga Do Wolności
+48 602 595 244
pracownia@prointra.pl

W jaki sposób nasze schematy myślenia wpływają na nasze życie, decyzje, dokonywane wybory?

Proces podejmowania decyzji jest bardzo często nieświadomy, czyli w pełni automatyczny. Jest takie powiedzenie, że jeśli zawsze postępujemy tak samo, to tak naprawdę nie mamy żadnego wyboru. Zawsze zapijamy stres. Zawsze widząc psa przechodzimy na drugą stronę ulicy. Zawsze, kiedy ktoś nas zrani- uciekamy.

Kiedy jeden schemat działania zastępujemy innym, również nasz wybór jest ograniczony, bo przecież po prostu zamieniamy jeden- drugim. Alkoholik staje się pracoholikiem, lub hazardzistą. Zamiast przechodzić na drugą stronę ulicy na widok psa, idziemy odważnie. Zawsze, gdy jesteśmy zranieni, podejmujemy atak.

Mając dwie możliwości też nie mamy swobodnego wyboru. Co się stanie, kiedy odważnie pójdziemy na spotkanie z psem, który okaże się agresywny? Nic dobrego.Swobodny wybór pojawia się dopiero wtedy, kiedy zostaną spełnione dwa warunki:

W jaki sposób ta zasada znajduje zastosowanie w coachingu, ale i w życiu? Pierwszy warunek został doskonale przedstawiony w filmie o gremlinach. Te potworki, które pod wpływem wody zmieniały się z milusińskich i puszystych maskotek w przerażające stwory ginęły pod wpływem światła.

Z tego punktu widzenia kluczowe jest zauważenie mechanizmu, który nami kieruje, gdy dokonujemy wyboru. Chwila zastanowienia, przyjrzenia się sobie. Jeśli zawsze działam tak samo, nigdy nie osiągnę innego wyniku.

W jaki sposób możesz wyrwać się z tego „kamiennego kręgu”? Przyjrzyj się sytuacjom, w których zawsze osiągasz ten sam efekt. Przykładem może być zamykanie się w sytuacji, kiedy spotyka Cię atak ze strony drugiej osoby. Czy zawsze reagujesz tak samo? Co dzieje się „tuż przed”? Jaka myśl się pojawia? Jak się zachowujesz?

Kiedy po raz kolejny pojawi się taka sytuacja, przyjrzyj się jej dokładnie… Naturalne jest – i oznacza to dobry kierunek – że najpierw złapiesz się na tym mechanizmie „tuż po”. Później będziesz wychwytywać swój schemat w trakcie działania, a ostatnim etapem jest dzwonek alarmowy zanim podejmiesz działanie.

Ten moment, kiedy łapiesz się na swoim mechanizmie „w trakcie” to okazja do ćwiczenia innych rozwiązań. Zrób coś inaczej. Policz do dziesięciu. Uśmiechnij się do osoby, która Cię zaatakowała. Odpowiedz „niepasującym przysłowiem”. Możliwości jest wiele, a z czasem zauważysz, że zaczynasz dowolnie przebierać pośród nich i wybierać właściwe w danym momencie.

Efektem tego będzie rosnąca świadomość, większa swoboda, a w konsekwencji- wzrośnie Twój wpływa na Twoje życie